UČENICI I UČITELJI ZAPALILI SVIJEĆE KOD RAMSKOG ŽRTVOSLOVA
-Autor: OS škola Ripci, Objavljeno 04.11.2024 09:32
Povodom blagdana Svih svetih i Dušnog dana, učenici razredne nastave i učenici IX.razreda zajedno sa svojim razrednicima su upalili svijeće i molili u čast svih poginulih u II. svjetskom i Domovinskom ratu.
U podnožju Ramskoga križa postavljene su 2001. godine ploče s popisom imena ubijenih i poginulih iz zadnjih dvaju ratova (Drugi svjetski rat 1366 ubijenih; Domivinski rat 1991.-1995. godine 163 ubijena). Ploče su djelo Mile Blaževića. One ne bodu oči, one su kao tanki razvučeni svitak prirasle uz kameni zid ispod križa, uz kamenu stijenku šetnice gdje se može zapaliti svijeća i položiti cvijet.
Do njih se treba spustiti, treba zaći iza Isusova križa i uputiti se skrivenom stazom iza brijega, stazom meditacije i molitve. I kad se dolje spustimo, moramo se primaknuti, moramo ponajprije pronaći po abecednom redu ispisano ime sela, a onda učiniti napor pa pronaći ime svojih bližnji. A onda će nam, od nekoga tihoga ganuća, pogled poći prema gore, opet prema Isusovu križu (Ramskom križu) ponad nas i povući rijeke imena prema Knjizi života što tako uvjerljivo stoji na Isusovu koljenu.
Sva imena stradalih, ali i onih bezimenih - od stećaka do danas, sve patnje i križevi imaju svoj smisao i utočište u križu Spasiteljevu u ljubavi koja prašta.
Pokolj nad više od 1000 ljudi, većinom Hrvata, a manjim dijelom i muslimana, počinili su četnici početkom listopada. Bio je to najveći četnički pokolj u II. svjetskom ratu nad Hrvatima. Ubijani su i klani isključivo muškarci, a kriterij za ubijanje je bio talijanska mala puška. Ako je dječak bio veći od puške bio je ubijen, a ako je bio manji, ostao bi živ.
Klanje je nastupilo u četvrtak i petak, 8. i 9. listopada 1942. Četnici su u Ramu došli iz dva pravca. Rijetko je koje ramsko naselje ostalo pošteđeno stradanja; od Doljana preko Orašca, Proslapa, Kopčića do Varvare, Rumboka i Jaklića i s druge strane od Solakove Kule, Uzdola i svih naselja u okolici Prozora.
U periodu komunističke vladavine, ovaj četnički zločin bilo je zabranjeno i spomenuti, a o obilježavanju stradanja nije bilo ni govora. Prva komemoracija ramskih mučenika održana je 14. listopada 1990 godine, a 2001. godine, u sjeni Ramskog križa u bronci je upisano 1366 žrtava 2. svjetskog rata, Križnog puta i poraća, te 163 žrtve Domovinskog rata od 1991-1995.